Predsedu Úradu pre verejné obstarávanie by mal vyberať parlament

Publikované dňa 30.08.2017

Predsedu Úradu pre verejné obstarávanie by mal vyberať parlament

Bratislava, 30. august 2017 – Verejné vypočúvanie kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pred odbornou verejnosťou a pred členmi Vlády Slovenskej republiky je na prvý pohľad krokom vpred.  Prispieva totiž k transparentnosti celého výberového procesu „Na druhej strane však tento postup zďaleka nezaručuje výber skutočne nezávislého šéfa úradu. Svojim hlasovaním ho síce zvolí parlament, no o kandidátovi rozhodujú členovia vlády. Teda tí, ktorých bude nový šéf ÚVO v budúcnosti kontrolovať ako najväčších obstarávateľov tovarov a služieb na Slovensku,“ upozorňuje Ondrej Matej, predseda správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.

Budúci predseda ÚVO sa tak  pri vypočúvaní členmi vlády ocitá v pozícii uchádzača o prácu, ktorý musí na pohovore presvedčiť svojho budúceho zamestnávateľa. Od začiatku sa teda vytvára vzťah medzi nadriadeným a podriadeným a nie medzi nezávislým kontrolórom a tým, kto bude v budúcnosti pod jeho dohľadom. „Členovia Vlády SR sú preto pri výbere šéfa ÚVO v priamom konflikte záujmov. Situácia je podobná, ako keby získanie pozície profesora na univerzite záležalo od hlasovania študentov daného vyučujúceho,“ vysvetľuje Ondrej Matej.

Navyše, vzniká riziko, že v budúcnosti bude každý predseda ÚVO pri svojom rozhodovaní brať ohľad na nasledujúcu voľbu. Pri posudzovaní procesov verejného obstarávania bude rozhodovať neslobodne s motiváciou „udržať si stoličku“ aj na ďalšie funkčné obdobie.

Nezávislého predsedu ÚVO preto dokáže vybrať a zvoliť len Národná rada Slovenskej republiky.  Aj jeho vypočúvanie by preto malo prebiehať iba na jej pôde. Kandidátku by mohla podávať skupina 15 poslancov, uchádzači o post by sa následne prezentovali pred členmi parlamentného Výboru pre hospodárske záležitosti. Následne by k ich vypočúvaniu mohlo dôjsť aj v pléne. O zvolení by rozhodovala ústavná väčšina, ktorá by garantovala nutnosť kompromisu koalície a opozície v parlamente. „Jedine takto je možné posilniť pozíciu predsedu ÚVO, zvýšiť transparentnosť jeho výberu a zaručiť jeho nezávislosť na Vláde SR. Len tak bude možné zvýšiť aj úroveň a transparentnosť verejného obstarávania ako takého,“ dodáva Ondrej Matej.

 

 

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o.
Galvániho 7/D
Bratislava
821 04
Slovenská republika

tel.: 0903603285
e- mail: office@idah.sk
web: https://www.idah.sk/

Odporúčané články

Česi chcú monopol na našej železnici

Súkromný železničný dopravca RegioJet plánuje prebrať rýchliky na top trati Bratislava – Košice.

IDH v médiach  •  12.09.2014

Ráž oznámil nový dátum, kedy sa dokončí Višňové. Termín mal byť ešte neskôr, niekto vedome klamal, tvrdí

Vo štvrtok prišiel minister dopravy Jozef Ráž skontrolovať, ako sa stavia diaľnica pri Žiline. Atmosféra na stavenisku má byť podľa neho le...

IDH v médiach  •  21.11.2024

Konkurencia na dostavbu Višňového je podľa odborníkov slušná, ale výber víťaza do konca roka otázny

Tri vybrané združenia s deviatimi stavebnými spoločnosťami, ktoré sa zúčastnia súťažného dialógu na dostavbu diaľnice D1 s tunelom Viš...

IDH v médiach  •  28.08.2020