Úplná liberalizácia siete STK je podľa expertov veľkým rizikom. Už súčasný systém má viaceré nedostatky

Publikované dňa 16.05.2017

Bratislava, 16. mája 2017  –  Inštitút pre dopravu a hospodárstvo ponúka konštruktívne riešenie, aby technické a emisné kontroly skutočne napĺňali svoj účel.

Po tom, čo Ministerstvo dopravy predstavilo návrh liberalizácie trhu staníc technickej kontroly, ktorým chce nekontrolovateľne navýšiť ich počty, vznikla vlna protinázorov zo strany odborníkov, ktorí apelujú najmä na bezpečnosť na cestách.

„Úplná liberalizácia trhu logicky predstavuje zvýšenie ohrozenia bezpečnosti cestnej premávky,“ uvádza Ondrej Matej, z inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Neúmerné budovanie nových kontrolných staníc môže zapríčiniť, že po cestách začnú jazdiť technicky nespôsobilé vozidlá.

Odhliadnuc od bezpečnostných otázok sa liberalizácia trhu skloňuje aj v súvislosti s otvorením trhu. Zároveň to však neznamená, že sa to odzrkadlí aj na vyššej kvalite služieb. „Totižto neplatí, že keď trh úplne otvoríte, zároveň pôjde hore kvalita služieb,“ vysvetľuje Ondrej Matej. Podľa jeho slov by sa rozpútala cenová vojna na úkor skutočnej kontroly.

Nebezpečný precedens

Zástupcovia prevádzkovateľov staníc poukázali na nebezpečný precedens v protichodnosti aktivít štátnych úradníkov. „Nespochybniteľne práve technické kontroly sú neoddeliteľným ohnivkom reťaze bezpečnosti na cestách. Orgány štátnej správy sa dnes dostávajú do protirečiacej pozície. Na jednej strane ministerstvo vnútra komunikuje štatistiku nehodovosti a hovorí o aktivitách smerujúcich k jej ďalšiemu zlepšeniu. Na strane druhej ministerstvo dopravy prichádza s návrhom, ktorý bude mať presne protichodný efekt,“ poukazuje Ondrej Matej.

Novela zákona je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní na ministerstve dopravy a následne by ju mala schvaľovať vláda.

Ak viac liniek STK tak potom so všetkými službami

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo navrhuje ísť cestou rovnakých podmienok pre všetkých. „Určitým spôsobom podporujeme liberalizáciu trhu staníc STK, ale ak majú vzniknúť nové stanice, tak nech ponúkajú všetky typy služieb. To znamená vykonávať STK aj na kamiónovú dopravu a autobusy, nielen sa zamerať na osobné vozidlá, čo je najľahšia a najlacnejšia časť požadovaných služieb.“ upozorňuje Matej.

Liberalizácia: Áno či nie?

Liberalizácia je trvalé rozhodnutie, ktoré je žiaľ z pohľadu dôsledkov nezvratné. „Neučme sa na vlastných chybách. V Českej republike sa poslanci s liberalizáciou nestotožnili a schválili novelu zákona so zachovaním regulovanej siete. Zavážil najmä príklad z Poľska, kde po liberalizácii vzniklo 4 800 staníc a štát teraz musí riešiť, ako ich dostať pod kontrolu,“ uviedol Ondrej Matej.

IDH navrhuje, aby sa vytvorili také podmienky, ktoré sieť rozšíria určeným spôsobom zabezpečujúcim doplnenie staníc tam, kde je to potrebné, ale so zachovaním účinného štátneho dozoru. „Zvýšenie počtu staníc nie je zlou myšlienkou, ale realizujme to až vtedy, keď z trhu vymiznú čierne ovce a všetky stanice budú dodržovať predpísané štandardy,“ uzavrel Ondrej Matej.

 

Ing. Ondrej Matej
predseda správnej rady IDH

 

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, n.o.
Galvániho 7/D
Bratislava
821 04
Slovenská republika

tel.: 0903603285
e- mail: office@idah.sk
web: https://www.idah.sk/

 

Odporúčané články

Vlaky zadarmo budú stáť viac, upozorňuje exporadca Radičovej

"Prvou stratou budú náklady na zavedenie nových vlakových spojov, ktoré v odhade nákladov ani podľa ministerstva dopravy nie sú. Tieto vlaky b...

IDH v médiach  •  27.10.2014

Koniec Made in Europe? Priemyselná éra u nás sa práve končí a nie je to len krízou

Európsky priemysel krváca a už to vidieť aj na číslach. Dôvodom nie sú len rastúce náklady na energie.

IDH v médiach  •  27.01.2023

Érsek chce otvoriť trh novým dopravcom. Dáva im však krátky čas

Ministerstvo dopravy vypísalo súťaž na dopravcu medzi Žilinou a Rajcom.

IDH v médiach  •  20.08.2019